Vyhodnotenie BOD 2013

    V stredu 24. apríla 2013 si v Detve prevzali ceny víťazi ôsmich kategórií žiakov z Banskobystrickej diecézy, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže v školskom roku 2012/13.

   Slávnosť sa začala spoločným slávením svätej omše, ktorú vo Farskom kostole sv. Františka Assiského celebroval generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Marián Bublinec a koncelebroval dekan ThLic. Ľuboš Sabol spolu s kaplánom Mgr. Vladimírom Václavíkom.

  Pred záverečným požehnaním si z rúk Mons. Mariána Bublinca prevzali ocenenia títo žiaci a študenti, ktorých práce postupujú do celoslovenského kola.
   Zároveň boli veriacim predstavení aj víťazi diecézneho kola Biblickej olympiády v kategórii ZŠ - Daniela Malatincová, Martin Malatinec a Michal Ďurica zo ZŠ Kriváň, ktorí v diecéznom kole zastupovali domáci Dekanát Detva a postupujú na celoslovenské kolo do Nitry pod vedením p. uč. Mgr. Anny Podhorovej.
 
   Súťaž Biblia očami detí a mládeže je príležitosťou, aby si žiaci rôzneho veku, navštevujúci materské, základné, stredné, špeciálne i základné umelecké školy cibrili obrazové vnímanie posolstiev Biblie, no predovšetkým prehlbovali svoj vzťah k Svätému písmu. Tohtoročné témy súťaže boli zo starozákonných kníh - Prvej knihy kráľov a Rút a z novozákonnej knihy - Evanjelia podľa Matúša.
 
 Výtvarnú súťaž na diecéznej úrovni každoročne organizuje Diecézny katechetický úrad v Banskej Bystrici (DKÚ BB) s veľkou podporou Farského úradu v Detve a ďalších známych i Bohu známych dobrodincov.
  DKÚ BB ďakuje hlavnému hostiteľovi - RC, Farnosti Detva, firmám: Senoble Zvolen, Inwex Modrý Kameň a Leaf Slovakia Levice za veľkú podporu akcie.
 
Fotografie nájdete v časti "Fotogaléria".

Diecézne kolo BO 2012

V dňoch 17. a 18. apríla 2012 sa v aule Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne uskutočnili diecézne kolá Biblickej olympiády základných a stredných škôl Banskobystrickej diecézy. O postup na celoslovenské kolo v kategórii základných škôl bojovalo 15 trojčlenných družstiev, v stredoškolskej kategórii 10 družstiev. Už tradične sa súťažilo pod krycími názvami, ktoré neplnili len funkciu regulárnosti súťaže, ale aj vyjadrovali vzťah súťažiacich k študovaným biblickým knihám (tento školský rok - Genezis, kap. 12-50 a Evanjelium podľa Marka) alebo k samotnej súťaži. Vo vyrovnanom súboji základných škôl napokon zvíťazilo družstvo „Božie lentilky" zo ZŠ Angyalova, Kremnica. V kategórii stredných škôl sa jednoznačným víťazom, s prevahou šiestich bodov, stalo družstvo „Horčičné zrnká" z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa, Banská Bystrica.

Organizátor súťaže na diecéznej úrovni, Diecézny katechetický úrad BB diecézy (DKÚ BB), ďakuje známym i Bohu známym sponzorom za poskytnuté dary a súťažiacim a ich sprevádzajúcim osobám za pokojný priebeh súťaže. DKÚ BB vyslovuje vďaku aj bohoslovcom: Marekovi Melichovi za ozvučovanie a Dominikovi Jágerovi za fotodokumentáciu.

Celoslovenské kolo Biblickej olympiády sa uskutoční v dňoch 22. - 24. mája v Modre pod organizačnou taktovkou KPKC a DKÚ Bratislavskej arcidiecézy.

Výsledky interdiecézneho kola BO škôl s VJM

V interdiecéznom kole Biblickej olympiády základných škôl našu diecézu skvelo reprezentovalo družstvo zo ZŠ Bálinta Ballassiho vo Vinici, ktoré zvíťazilo v konkurencii 14 družstiev.

Aj v kategórii stredných škôl si dobre počínali študenti Gymnázia na Mládežníckej ul. v Šahách, ktorí získali 2. miesto a súťažiaci z Katolíckej spojenej školy F. Fegyvernekiho v Šahách zas vybojovali 3. miesto.

Srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej BB diecézy!

SVEDECTVO

Prečo sa oplatí zapojiť sa do Biblickej olympiády

      Volám sa Terka Mečiarová a som druháčka. Minulý školský rok som sa dostala do tímu, ktorý reprezentoval našu školu v dekanátnom, diecéznom, a napokon aj v národnom kole Biblickej olympiády. Spolu s Monikou Suchovskou a Katkou Vigašovou sme v diecéznom kole okrem postupu do celoslovenského kola vyhrali aj víkendový pobyt v Hoteli Šachtička, ktorý sa nachádza nad Banskou Bystricou.

      Preto sme sa 4. 10. 2013 vybrali aj s Luckou Štecovou do tohto príjemného luxusného hotela užiť si spolu pekný víkend. Keď sme sa za sprievodu otca Borisa, ktorý nás k hotelu vyviezol autom, ubytovali, rozhodli sme sa ešte za vidna trochu preskúmať okolie. Je tam naozaj krásne; hotel obklopovala nádherne sfarbená jesenná príroda. Na večeru nám ponúkli trojchodové menu – polievku, hlavné jedlo, a nakoniec ešte lekvárovú palacinku ako dezert.  Po týchto výdatných dobrotách sme mali také plné žalúdky, že sa nám nechcelo ani pohnúť. Preto sme si na izbe pozreli pekný romantický film. Potom sme sa ešte pomodlili ruženec a ľahli si spať.

      Keď sme sa ráno zobudili, krásne svietilo slniečko – Boh nám požehnal ideálne počasie na  našu plánovanú túru na Panský diel. Predtým sme sa ale ešte posilnili raňajkami, ktoré nás už čakali v podobe bohatých švédskych stolov. Kým sme si pochutnávali na tých lahôdkach, prišla nám zaželať príjemný pobyt pani majiteľka hotela, ktorá bola veľmi milá. Po raňajkách sme sa teda vydali na túru. Po ceste sme fotili prírodu aj seba a hrali sa hru Čierne historky. Zhora bol krásny výhľad na Banskú Bystricu a blízke okolie. Keď sme zišli dole, šli sme sa ešte prejsť k jazierku, ktoré je neďaleko hotela. Po poobedňajšej sieste sme si trochu zaplávali v hotelovom bazéne a zahrali si pingpong. Na večeru nás čašník pozval do koliby pri hoteli, kde nám ponúkli tradičné slovenské dobroty. A opäť sa jednalo o výdatnú hostinu – predjedlo, výborné pirôžky a na záver ešte maková torta. Večer sme sa opäť uvelebili k filmu a po modlitbe sme sa už ponorili do ríše snov.

      Keď sme sa v nedeľu po raňajkách balili a lúčili, spokojne sme konštatovali, že sme spolu prežili skvelý víkend, na ktorý budeme rady spomínať. Zapísanie sa do Knihy návštev, dalo záverečnú bodku našej dámskej jazde. Bolo nám naozaj skvele a človek by ani nepovedal, že vďaka účasti na Biblickej olympiáde prežije aj takéto dobrodružstvá.

       Ešte spomienka Katky Vigašovej z oktávy: „Víkend na Šachtičkách bol skvelý. Úžasný čas na oddych a prevetranie mysle. Neviem síce  „prečo", ale mňa osobne počas tohto víkendu neťažilo nič. Všetky problémy boli odrazu malicherné. Myslím, že túto výhru som si užila viac, ako by som si užila hocijakú inú. Veď čo je lepšie, ako vyhrať tých, ktorých máme radi?"

Foto: http://kgsm.edupage.sk/photos/?photo=album&gallery=4#gallery/4

Priemerne (0 Hlasy)
Priemerné hodnotenie je 0.0 hviezdičiek z 5.
Zatiaľ bez komentára Buďte prvým

Výsledky celoslovenského kola BO

Zlato pre BB diecézu

 
víťazi celoslovenského kola Biblickej olympiády 2012
 
Po veľkom slovenskom striebornom triumfe na MS v hokeji, študenti Katolíckeho gymnázia Š. Moysesa v Banskej Bystrici vybojovali prvé miesto v celonárodnej súťaži Biblická olympiáda. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo v Bratislavskej arcidiecéze (v meste Modra) trvalo dva dni. 
Pred súťažou pripravili organizátori aj poznávací program, v rámci ktorého sme navštívili bratislavské Staré Mesto a Katedrálu sv. Martina. 
Olympiáda bola zameraná na výchovu k hodnotám a medziľudským vzťahom na základe spoznávania biblických postáv a udalostí. Obsah súťaže kládol dôraz na vedomosti, zručnosti, skúsenosti a návyky vychádzajúce zo štúdia Svätého písma.
Súťažilo 10 družstiev, ktoré zastupovali jednotlivé slovenské diecézy. Naše trojčlenné družstvo reprezentovali maturantky Miriam Pufflerová a Viktória Polcová, a Monika Suchovská zo sexty. Radosť bola o to väčšia, že až do predposledného kola sme boli druhí, rozhodlo teda posledné kolo.
Putovná cena víťazov - zvitok Evanjelia podľa Matúša ostáva tak rok v Banskobystrickej diecéze, priamo na našej škole.
 
Text a foto:  Mgr. Boris Brutovský
/upravené/

Výsledky celoslovenského kola BOD

OCENENÉ PRÁCE NA CELOSLOVENSKOM KOLE

„BIBLIA OČAMI DETÍ A MLÁDEŽE" V ŠK. ROKU 2011/12

            

              Kategória V.: ZŠ roč. 7. – 9. a im zodpovedajúce ročníky 8-ročných gymnázií

 

Umiestnenie

 

Názov diela

 

Meno autora

 

Názov školy

 

 

2. miesto

 

 

Krst Pána Ježiša

 

Dávid Košovský

ZŠ Školská Oslany

 

 

Umiestnenie

 

Názov diela

 

Meno autora

 

Názov školy

Cena poroty

Utíšenie búrky

na mori

Timea Rizikyová

 

ZŠ R. Jašíka, Partizánske

 

 

              Kategória IX. A – Špeciálne školy s mentálnym postihom

 

Umiestnenie

 

Názov diela

 

Meno autora

 

Názov školy

 

Cena poroty

 

 

Jozef

pred faraónom

 

Zolo Kováč

 

ZŠ Antona Matulu Sebechleby

 

Srdečne blahoželáme!