ANTIŽALM NA TELEVÍZOR

Antižalm na televízor

NA TÉMU HALLOWEEN

Pri hľadaní informácií o tomto  "sviatku", sme narazili na rozne pohlady.
Pre Vase porovnanie ich uvadzame vsetky:
  • z produkcie TV Lux "v Kontexte - Juraj Vittek":

  • z pohladu Vojtecha Kodeta:
  • z ineho razneho laickeho pohladu "narodniara":
 
Usudok si uz spravte sami; napokon, vzdy mame sancu robit veci lepsie a krajsie. ;)
 
Vela zdaru v propagovani pravych hodnot!

PPS-ka k 100. výročiu fatimských zjavení

STIAHNITE SI ppsx k 100. výročiu fatimských zjavení

Nielen (pôstne) eRko námety

Po kliknutí na obrázok si môžete stiahnuť leták vo väčšom rozlíšení:

Pôstne eRko námety

Katechéza na Adventné obdobie

Ponúkame vám katechézu na Adventné obdobie 2016 - Putujeme spolu do Betlehema (alias Cesta do Betlehema).

 

Komerčné kulty - materiál k štúdiu

POZOR NA STÁLE VIAC ROZPÍNAJÚCE SA KOMERČNÉ KULTY.

VIAC INFO TU.

STOPY SDM

Milí priatelia,

po lete plnom zázrakov sme nemohli ostať ticho. :)
 
V Krakove sme zažili veľký príval Božej inšpirácie a Jeho prítomnosti, preto si nechceme nechať to BOHatstvo pre seba.
Tešíme sa, že katechézy Milosrdný rok vyšli aj knižne a my na ne chceme nadviazať "STOPAMI SDM".
vizuál Stopy SDM
 
Budú to tri katechézy, ktoré vyjdú: 
- v novembri (v týždni Cirkvi pre mládež): Mladí na dôchodku?
- v januári (na začiatku nového roka): Mladí na gauči?
- v marci (na začiatku pôstu): Mladí snilkovia?
 
Nech vám poslúžia ako príprava na advent, na vstup do nového kalendárneho roka, a tiež ako príprava na pôst a diecézne stretnutia mládeže / Kvetné víkendy a pod.
 
- namiesto úvodného listu bude uverejnený časť z niektorého z príhovorov pápeža Františka počas SDM;
- k jeho textom náš tvorivý tím pripravuje aktivity, dynamiky a nápady na stretká, hodiny náboženskej výchovy a na prácu s birmovancami...
- súčasne do katechéz povkladáme najsilnejšie podnety a námety zo slovenského programu v Skawine, ktoré od nás niektorí už pýtate :)
   (stretko o otcovstve, dynamika s kameňmi a moment rozhodnutia sa podľa vzoru Pier Giorgia Frasattiho)
- v závere bude špeciálne vytvorená adorácia... texty k nej tentokrát píšu naši biskupi, ktorí mali homílie na slovenských omšiach počas SDM (Mons. Stolárik, Judák, Orosch)
 
Skôr, než vám pošleme prvú z nich (niekedy koncom októbra) vám posielame prvý darček:
 
Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré pripravuje Deň za odstránenie chudoby (17. október)ju chce ponúknuť farnostiam, aby sa ju v októbri modlili...
 
Na záver vám dávame do pozornosti našu stránku:

kde nájdete všetky príhovory pápeža i našich biskupov počas katechéz, všetky videozáznamy TV LUX aj nadabované prenosy z pápežského programu v Krakove,  a tiež množstvo fotiek zo svetových dní.
 
Za tím SDM                                                               Pali Danko

Časopis Rebrík v katechéze

Mili priatelia,

 
eRkari pripravili novu webovu stranku www.rebrik.sk
  
Materiály na nej zverejnené sú prehľadnejšie a dobre dostupné pre užívateľov. 
Na stiahnutie môžete využiť napr.  Pracovné listy Čítanie s Rebom a RikouSvätec mesiaca či Modlitby 3 + 2 
Na stránke nájdete aj prezentáciu a info, ako sa dá časopis Rebrík používať.
 
časopis Rebrík
Nájdete tam aj zoznam dostupných publikácií pre deti – využiteľné buď ako príprava na sviatky  - advent, pôst - alebo odmeny pre deti na konci školského roka, miništrantom, v tábore  a pod.
Do dvoch týždňov bude dostupný aj nový TIK-TAK BLOK 2017 – diár pre deti, ďalej publikácia Poďme spolu do Betlehema - deviatnik s aktivitami pre rodinu - a aj viaceré motivačné materiály, napr. Týždeň plný milosrdenstvaKvety pre Pannu Máriu...  či publikácie 24 dní do Vianoc s Pannou MáriouDeviatnik za moju rodinu so Sedembolestnou Pannou Máriou a ďalšie...
 

Blogy (Kat-mat)

« Späť

Rok milosrdenstva

Rok milosrdenstva

Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o jubilejnom Roku milosrdenstva

Svätá stolica a jubilejný Rok milosrdenstva vyhlásený pápežom Františkom. Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o jubilejnom Roku milosrdenstva. Na tlačovej konferencii ich prezentoval arcibiskup Salvatore Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu a Mons. Graham Bell, sekretár tejto pápežskej rady.

1) Neporovnávať s rokom 2000

Je dobré zdôrazniť, že jubilejný Rok milosrdenstva nie je a nechce byť Veľkým jubileom roka 2000. Každé porovnanie je nezmyselné, pretože každý svätý rok so sebou prináša svoje zvláštnosti a plní svoj účel. Pápež si praje, aby sa tento jubilejný rok žil v Ríme rovnako ako v miestnych cirkvách; z tejto skutočnosti vyplýva osobitná pozornosť k životu jednotlivých cirkví a ich potrebám, takže iniciatívy by sa nemali prekrývať s kalendárom, ale by mali byť ich doplnením.

2) Dvere milosrdenstva

Prvýkrát v histórii jubilea bude ponúknutá možnosť otvoriť Sväté dvere – bránu milosrdenstva – aj v jednotlivých diecézach, najmä v katedrále alebo vo významnom diecéznom kostole, alebo v osobitne významnej pútnickej svätyni.

3) Začiatok v deň Nepoškvrnenej

Dva dôležité termíny: 8. 12. 2015 slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorej znakom bude otvorenie svätých dverí v Bazilike svätého Petra a 20. november 2016 Slávnosť Ježiša Krista, Pána vesmíru (Krista Kráľa), ktorý je záverom svätého roka. V rámci týchto dvoch dát sa budú odvíjať slávenia s rôznymi udalosťami.

4) Tematika jubilea

História jubileí sa vyznačuje periódou 50 a 25 rokov. Dve jubileá rešpektovali termín výročia vykúpenia vykonaného Kristom (1933, 1983). Toto je tematické jubileum. Je možné stavať na centrálnom obsahu viery a má v úmysle pripomenúť cirkvi jej primárne poslanie byť znamením a svedectvom milosrdenstva vo všetkých aspektoch svojho pastoračného života.

5) Milosrdenstvo a konverzia

Téma milosrdenstva, s ktorou pápež František voviedol Cirkev na cestu jubilea, bude okamihom milosti pre všetkých kresťanov a nabudením pokračovať v ceste novej evanjelizácie a pastoračnej konverzie, ktorú pápež uviedol.

6) Dialóg s inými vierovyznaniami

V tomto zmysle to je ústredná túžba, volanie pápeža Františka, aby sme sa spolu s judaizmom a islamom v téme milosrdenstva dostali na cestu dialógu a prekonania ťažkostí, ktoré panujú na verejnosti.

7) Misionári milosrdenstva

Ďalšou zvláštnosťou jubilea je poverenie Misionárov milosrdenstva. Pápež František im dá mandát na  Popolcovú stredu slávením v Bazilike sv. Petra. Misionári musia byť kňazi pokojní, schopní porozumieť limitom ľudí, ale pripravení vyjadriť inšpiráciu Dobrého pastiera vo svojom kázaní a vyznaní.

8) Význam loga

Logo je dielom pátra Marka Ivana Rupnika. Obraz, veľmi drahý ranej cirkvi, ukazujúci Kristovu lásku, ktorá dovršuje tajomstvo jeho vtelenia a vykúpenia; Syn nesie na svojich pleciach strateného človeka. Dielo je vytvorené tak, že sa Dobrý pastier dotýka hĺbky ľudského tela a robí to s láskou, ktorá mení život.

9) Motto udalosti

Motto loga, prevzaté z Lukáša 6, 36, „Milosrdní ako Otec“, si kladie za cieľ žiť milosrdenstvo na príklade Otca, ktorý žiada nesúdiť ani neodsudzovať, ale odpustiť a dávať lásku a odpustenie bez miery (Lk 6, 37 – 38).

10) Internetový portál v siedmich jazykoch

Oficiálne internetové stránky jubilea sú: www.iubilaeummisericordiae.va, prístupná aj v skrátenej verzii na:  www.im.va

Stránka je k dispozícii v siedmich jazykoch: talianskom, anglickom, španielskom, portugalskom, francúzskom, nemeckom a poľskom. Na stránkach nájdete oficiálne informácie o kalendári verejných podujatí, indikáciu pre účasť na akciách so Svätým Otcom a všetky ďalšie úradné oznámenia o jubileu.

Prevzaté a preložené zo zdroja: www.im.va

 

Predchádzajúci

Čo-to k Pôstu

STARO-NOVÉ 

Pôstna mozaika - aktivita pre menšie deti (predškolákov a 1. stupeň ZŠ):

popis s obrázkom

obr. samostatne

Kvietky pre Ježiška (aktivita prebiehajúca vo Farnosti BB-Podlavice, neznámy autor).

Materiály k aktivite:

Pôstna cesta 2013 alias Skutkovníček /Mária Kubincová, Prievidza/

Pozývam Ťa na púšť /pdf formát - po vytlačení z oboch strán máte hneď 2 exempláre - o. Matej Kýška, SchP./

Krížová cesta - monštrancia /formát .doc - KC Olomouc/

Kvetná nedeľa - krížová cesta /formát .doc/

 

...ďalšie námety nájdete a stránke www.erko.sk, a tiež na webe www.dkuspis.sk ai...

Priemerne (0 Hlasy)
Priemerné hodnotenie je 0.0 hviezdičiek z 5.

LÁSKYKVAP

Tohtoročné Adventné obdobie môžeme spolu prežiť s liekom od emeritného pápeža Benedikta XVI.

Ako?

Vo vašich mailových schránkach si môžete každý deň nájsť pár pps kvapiek z jeho (dnes už trochu zabudnutej) encykliky Deus caritas est - Boh je láska. 

Užívajme v malých dávkach s otvorenými srdciami! ;) 

Požehnaný adventný čas!

 

 

 

Inšpirácie pre katechézu

Rozprávanie, zachytené na špajdli

    Pre lepšie zapamätanie si udalostí, ktoré zažívali Izraeliti od východu z Egypta až po príchod do zasľúbenej zeme, vyhotovíme s deťmi pamätný predmet: Z kartónu vystrihneme baránka a Červené more (tvar vlnovky). Mannu „vyrobíme" tiež z kartónu, a to tak, že prilepíme naň niekoľko zrniek ovsených vločiek (alebo zrna). „Dosky Desatora" zas vyhotovíme tak, že desať špajdľových úlomkov opäť prilepíme na kartón a napokon z kartónu vystrihneme útvar, znázorňujúci zasľúbenú zem Kanaán. Všetky tieto „predmety" upevníme izolepou v správnom poradí na špajdľu.

     Metódu úspešne vyskúšali katechéti i v práci so slabozrakými deťmi. Výtvarné spracovanie môže byť rôzne (môžete podobným spôsobom kresliť leporelo alebo jednotlivé predmety vymodelovať z moduritu...). So zhotoveným predmetom je možné ďalej pracovať. Deti môžu napr. dostať za úlohu vyhľadať ku každému úseku citát z Nového zákona, alebo môžu uviesť, čoho predobrazom sú predmety nalepené na špajdli.

 

Predobrazy

  Starší žiaci a stredoškoláci by už mali vedieť, čoho sú predobrazom starozákonné udalosti. Napr. prechod cez Červené more – krst; veľkonočný baránok – Ježiš Kristus; Mojžiš (prostredník zmluvy) – Ježiš Kristus; východ z Egypta – vykúpenie; manna – Eucharistia; voda na púšti – krst; medený had – Kristus na kríži; putovanie púšťou – cesta do neba; zmluva na Sinaji – večná zmluva, ktorú uzavrel Ježiš Kristus na kríži... Spoločne hľadáme čo najviac predobrazov a snažíme sa ich správne vysvetliť.

 

Desatoro na štyri spôsoby

1. Deti dostanú na prúžkoch papiera jednotlivé prikázania bez uvedenia čísel a majú ich správne zoradiť. Hráme na presnosť a čas. Ak je trieda početnejšia, môžeme vytvoriť súťažné družstvá. Zoradenie môžu súťažiaci urobiť jednoduchým napísaním poradového čísla na prúžok s citátom prikázania, alebo môžu správne zoradené citáty prichytiť štipcami na pripravenú šnúru.

2. Text Desatora napíšeme na papier (A4), rozstriháme ho na niekoľko kúskov a jeden kúsok sa „stratí". Družstvo má za úlohu zostaviť úplne znenie Desatora.

3. V texte Desatora sa stratí niektoré slovo alebo sa zamení za nesprávne. Úlohou detí je, aby Desatoro doplnili a opravili.

4. Z každého prikázania vyberieme jedno alebo niekoľko slov, ktoré napíšeme na kartičky. Kartičky potom vložíme do klobúka a ťaháme. Každý, kto si kartičku so slovom vytiahne, háda, z ktorého prikázania slovo vypadlo.

(Zdroj: Katechetické listy 7/1996 – 97)

 

PONUKA ILUSTRÁCIÍ

Pani Soňa Häusl-Vad, vyštudovaná katechétka sa venuje ilustrovaniu. Už takmer dva roky kreslí pre deti na každú nedeľu biblickú omaľovánku.

Vytvorila aj pre nadchádzajúci cirkevný rok sadu ikoniek (obrázkov) – na každú nedeľu či sviatok jednu ikonku. Všetky sa zmestia na formát A4. Deti ich môžu pri návšteve bohoslužby zbierať alebo si ich postupne vyfarbovať.

Ako poznamenáva: "Prítomnosť detí v kostoloch je pre mňa ako matku i katechétku veľmi dôležitá a pastorácia detí mi leží na srdci. Omaľovanky sú mojím vkladom k tomu, aby sme mohli deti viac motivovať k návšteve sv. omše a priblížiť im zároveň evanjelium."

Projekt začal velmi skromne v jednej farnosti. Ilustrácie ponúka k širokému využitiu vo farnostiach. Obrázky podliehajú licencii creative commons 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/)  - sú teda zdarma, treba však vždy uviesť zdroj a nevyužívať ich pre komerčné účely.

V prípade zájmu o ilustrácie, či zodpovedaniu akejkoľvek otázky sa môžete priamo obrátiť na autorku:

Mgr. Soňa Häusl-Vad, Schillerstr. 34, A-8600 Bruck an der Mur

Ukážka:

ikonky cirkevného roka A

 

 

 

 

 

 

 

Videoprezentácia z Biblie

Jozef a Mojžiš /od sr. Eriky/

Nedeľné evanjelium pre deti (pracovné listy)

Ing. Mgr. Erika Lišaníková spracovala pre vás pracovné listy, ktoré môžete využiť pre deti vo farskej katechéze k nedeľnému evanjeliu. Námety čerpá z českej stránky www.kanan.cz aj z vlastnej tvorby.

STIAHNITE SI:

23. nedeľa cez rok A

24. nedeľa cez rok A

Povýšenie Sv. kríža (pripadá na 24. nedeľu v tomto roku)

25. nedeľa cez rok A

25. nedeľa cez rok A - príloha

26. nedeľa cez rok A

27. nedeľa cez rok A

28. nedeľa cez rok A

29. nedeľa cez rok A

30. nedeľa cez rok A

Slávnosť Všetkých svätých

Spomienka Všetkých verných zosnulých

Výročie posvätenia Lateránskej baziliky

33. nedeľa cez rok A

34. nedeľa cez rok A - Slávnosť Krista Kráľa

 

LITURGICKÝ ROK "B"

1. adventná nedeľa

2. adventná nedeľa

Slávnosť nepoškvrneného počatia Panny Márie

3. adventná nedeľa

4. adventná nedeľa

2. nedeľa v Cezročnom období

3. nedeľa v Cezročnom období

4. nedeľa v Cezročnom období

5. nedeľa v Cezročnom období

6. nedeľa v Cezročnom období

11. nedeľa v Cezročnom období

12. nedeľa v Cezročnom období

13. nedeľa v Cezročnom období

Slávnosť sv. Cyrila a Metoda (14.nedeľa)

15. nedeľa v Cezročnom období

16. nedeľa v Cezročnom období

17. nedeľa v Cezročnom období

18. nedeľa v Cezročnom období

19. nedeľa v Cezročnom období

20. nedeľa v Cezročnom období

21. nedeľa v Cezročnom období

22. nedeľa v Cezročnom období

23. nedeľa v Cezročnom období

24. nedeľa v Cezročnom období

25. nedeľa v Cezročnom období

26. nedeľa v Cezročnom období

 

PÔST v roku "B"

1. pôstna nedeľa 

2. pôstna nedeľa

3. pôstna nedeľa

4. pôstna nedeľa

5. pôstna nedeľa

6. pôstna nedeľa - Kvetná nedeľa

 

VEĽKONOČNÉ OBDOBIE ROKA "B"

2. veľkonočná nedeľa - Nedeľa Božieho milosrdenstva

3. veľkonočná nedeľa

4. veľkonočná nedeľa

5. veľkonočná nedeľa

6. veľkonočná nedeľa

7. veľkonočná nedeľa

Nedeľa Zoslania Ducha Svätého

Nedeľa Najsvätejšej Trojice

 

Poznámka: Väčšina týchto materiálov neprešla jazykovou úpravou.

Adventné všeličo

Adventná hra Bingo - zahrajte sa hru na spôsob Binga, pri ktorej nielen hlbšie preniknete do vedomostí o Advente, ale zúročíte aj vlastné liturgické skúsenosti.

Stiahnite si: inštrukcie k hre; Bingo karty; prílohu "Ó, antifóny"

______________________________________

Adventný kvíz

___________________________________________________

Jesseho strom - katechéza na celý Advent /použiteľná v rodine, škole,  kostole, na stretku/:           

___________________________________________________

Papierový adventný veniec s použitím príbehu... 

___________________________________________________

Prečo je Ježiš lepší ako Santa

___________________________________________________

Pripravme cestu - adventné zamyslenia pre dospelých (Stanislav Košč) 

___________________________________________________

Skutkovník (Dagmar Rybárová, Lazany)                                   

___________________________________________________

Vianočný list pre Teba (vhodné použiť už  v Adventnom období)     

Priemerne (0 Hlasy)
Priemerné hodnotenie je 0.0 hviezdičiek z 5.

Rozvrh hodín s obrázkom

Niečo pre malých (a možno aj veľkých) - ROZVRH HODÍN

alias "Staré, ale dobré"

- LÍCNA STRANA

- RUBOVÁ STRANA

Ukážka:

  

Vydal za dávnych čias: SSV Trnava

KATECHÉZY K ROKU SEDEMBOLESTNEJ P. MÁRIE

Milí priatelia, kňazi a katechéti,

v tejto časti si môžete stiahnuť materiály, ktoré Vám môžu poslúžiť v plnení rámcového programu Banskobystrickej diecézy v Roku Sedembolestnej Panny Márie.

Je na vás, v akej forme ich budete vo farskej či školskej katechéze realizovať. Veľa požehnania a darov Ducha Svätého!

(Materiály si stiahnite kliknutím na podčiarknutý text - viď nižšie.) 

 

Zdroj obr. internet