Blogy

« Späť

Pozor na výstavu Human Body exhibition

Pozor na výstavu Human Body exhibition

ktorá sa koná v bratislavskej Inchebe od 24. 8. 2012 do 25. 11. 2012.

Milí priatelia,
dostávajú sa k nám odozvy od ľudí, že na výstavu mŕtvych ľudských tiel sa chystajú aj učitelia cirkevných škôl s deťmi. K tejto kontroverznej výstave vydalo Fórum života stanovisko. Aj Liga pár páru - po konzultácii s morálnym teológom - sa k tejto výstave vyjadrila, aby ju ľudia odignorovali. Vyjadrenia sú nižšie.


Liga pár páru
odporúča ignorovať túto výstavu a rodičov povzbudzuje, aby protestovali, ak by ich dieťa malo ísť spolu s triedou na túto výstavu.

Prečo?
*Lebo ľudské telo si zaslúži úctu.
*Má svoju dôstojnosť aj mŕtve.
*Vystavené exponáty sú exponáty tiel mŕtvych ľudí a touto výstavou sa z nich stal materiál, dehonestujúci dôstojnosť človeka.
* Ak má výstava slúžiť ako vzdelávacia akcia, dnes už nie je problém vyrobiť makety ľudského tela - podobne, ako sú vyrobené voskové figuríny niektorých známych ľudí. Keď sa využíva ľudské telo na štúdium - napr. v medicíne, aj vtedy musia byť zachované kritériá spĺňajúce úctu voči konkrétnemu človeku, ktorému telo patrí. Nie sú napríklad k dispozícii
na výstavu ani fotografie mŕtveho človeka pri medicínskej pitve alebo aj pri lekárskych zákrokoch na živom človeku sa chráni intimita a dôstojnosť ľudskej osoby. Prebiehajúca výstava je ďalším prejavom kultúry smrti, a preto vyzývame na protest proti nej.

Fórum života
upozorňuje občanov Slovenska na výstavu „The Human Body Exhibition“, ktorá hrubým spôsobom porušuje ľudskú dôstojnosť človeka. Upozorňujeme predovšetkým rodičov školopovinných detí, ale aj pedagógov pôsobiacich na školách, aby nepodľahli cielenej reklame, v ktorej sa samotný človek stal predmetom biznisu a bojkotovali túto výstavu.

* Výstava, ktorá prebieha v termíne od 24. 8. 2012 do 25. 11. 2012 v bratislavskej Inchebe, je tvorená „exponátmi“, ktoré pozostávajú z reálnych ľudských tiel upravených metódou „plastinácie“. Telá sú figurované v rôznych pozíciách, upravené z veľkej časti bez pokožky tak, aby boli vidieť vnútorné tkanivá, najmä svalové.
Sme presvedčení, že takéto prezentovanie mŕtvol je z viacerých dôvodov neetické. Spomenieme aspoň tie najhlavnejšie výhrady:
- ľudské telo nemôže byť zdrojom zisku,
- s ľudským telom sa nesmie nakladať spôsobom odporujúcim ľudskej dôstojnosti,
- vyvstávajú pochybnosti o dobrovoľnosti „darcov“ pre úpravu ich tela po smrti,
- údajný výchovný charakter „výstavy“ je veľmi sporný, keďže na výstave úplne absentuje etický rozmer a ľudské telo je predstavované ako „exponát“ - vec.

Kompetentným úradom už boli vznesené námietky voči konaniu výstavy, ktoré už začali aj konať. Avšak každý môže urobiť aspoň tú vec, že danú výstavu nenavštívi a ochráni pred jej návštevou aj svoje deti.

Linky pre porovnanie: http://www.forumzivota.sk
                                     http://www.humanbody.sk/

Bolo by dobré podať túto informáciu čo najväčšiemu počtu ľudí v našom okolí. Napr. aj prostredníctvom farských oznamov, aby rodičia vedeli, kam posielajú deti...

 

Prevzaté a upravené z e-mailu Komisie pre katechizáciu a školstvo pri KBS

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Ďakujem pekne za informáciu. Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľal. Som rád, že portál MK slúži aj takýmto spôsobom na šírenie pravdy. Zároveň sa teším aj zo stránky DKU BB. Je to miesto na ktorom sa dá nájsť dostatok užitočných informácii. GBY!
Odoslané 5.10.2012 8:19.
Rado sa stalo, nech to poslúži na rozlišovanie pravdy!
Odoslané 5.10.2012 9:15 ako reakcia na Robert Krett.
Veľmi užitočný článok. Ale na dôslednosti mu uberá zverejnenie tej fotky...
Odoslané 5.10.2012 9:56.
Rozprával som sa o tejto " výstave" s Prof.Jozef Glasa, MD,PhD., ktorý vyslovil odborný názor, že pre nedospelých jedincov je to na ich psychiku oveľa škodlivejšie ako pornografia. Preto jeho prianím je túto výstavu úplne zastaviť.
Ja osobne sa s ním plne stotožňujem .
Odoslané 5.10.2012 10:00.
Vďaka, že sa niekto postavil proti tejto výstave. Ale tento blog s informáciou by bol dôslednejší bez tej fotky...
Odoslané 5.10.2012 10:07.
Ah, už sa dajú pridávať komentáre (včera mi to nešlo)...

Vďaka za upozornenie. Môj syn tiež mal ísť na túto výstavu so školou. Predstavovala som si pod tým ale niečo iné. Vďaka.
Odoslané 5.10.2012 10:24.
Včera som ani ja nevedela pridať komentár. Naozaj ma teší tento príspevok, len škoda, že je uverejnená tá fotografia. Ale neuberá to nič na užitočnosti a dôležitosti týchto informácií.
Odoslané 5.10.2012 14:46.
ANO, je pravda, že táto fotka je veľmi nepríjemná, ale som rád, že je tu. Lebo, o čo horšie pôsobia tie mŕtve skutočné ľudské telá, na ktoré žiaci na predmetnej výstave pozerajú.
Odoslané 5.10.2012 11:03 ako reakcia na Stanislav Košč.
Veď toto je fotka tiež z tej výstavy... Nie je podstatné to, že sa na to žiaci pozerajú, alebo ktokoľvek iný. Nedôstojné je vystavovať telá mŕtvych ľudí... a tiež ich fotky.
Odoslané 5.10.2012 11:09 ako reakcia na Miloslav Peniaštek.
Ja som na tejto vystave bol s manzelkou a pacila sa mi. A tento clanok je plny nelogickosti a absurdnosti:
"Lebo ľudské telo si zaslúži úctu" - Podla logiky tym ze nieco vystavujem, vyzdvihujem hodnotu toho a teda tomu vzdavam uctu. Samozrejme existuju vynimky, ale ak ma byt toto vynimka, treba zdovodnit preco.
"dnes už nie je problém vyrobiť makety ľudského tela" - je pravda z technika 3d tlace napreduje, alebo vyrobit umelo taketo exponaty je este stale hudba buducnosti a sci-fi. A porovnavat to s vyrobou voskovych figurin svedci o technickej negramotnosti autora.
"Nie sú napríklad k dispozícii na výstavu ani fotografie mŕtveho človeka" - na tej vystave je zakazane fotit.
"Prebiehajúca výstava je ďalším prejavom kultúry smrti" - ta vystava skor vzdava uctu ludskemu telu a jeho dokonalosti a zlozitosti.
"ľudské telo nemôže byť zdrojom zisku" - to akoze povolanie modelky alebo kulturistu je apriory nemoralne? Alebo sa myslelo iba "mrtve telo" a teda vyberat vstupne za navstevu krypty alebo muzea s egyptskou mumiou je tiez nemoralne?
"s ľudským telom sa nesmie nakladať spôsobom odporujúcim ľudskej dôstojnosti" - nic nedostojne som na tej vystave nevidel.
“vyvstávajú pochybnosti o dobrovoľnosti „darcov“ pre úpravu ich tela po smrti” - naozaj? a ake?
“údajný výchovný charakter „výstavy“ je veľmi sporný” - neviem ako sa prislo na ten “vychovny”, ale ak to malo byt “vzdelavaci” tak presne taky charakter ta vystava ma.

a zaujimalo by ma ci vobec niekto s z autorov tohto vyjadrenia na tej vystave aj bol...
Odoslané 5.10.2012 11:33.
Súhlasím s Tebou brat Stanislav, ale po Bratislave som narátal cca 10 bilbordou s podobnou fotkou, ktoré ju špatia už skoro mesiac a nikomu to asi nevadí, keď to tam stále straší.
Odoslané 5.10.2012 11:43 ako reakcia na Stanislav Košč.
Príspevok je odstránený administrátorom. Mojakomunita dovoľuje prispievať do diskusie len pod svojim menom.
Odoslané 5.10.2012 14:44.
Mňa by zase zaujímalo,prečo je tu meno Otvárač Konzerv,keďze v pravidlách komunity,má mať každý,aspoň myslím,ak sa mýlim,opravte ma,skutočné meno osoby,kto rá si vytvára profil.K výstave,podľa mna je to jednoducho odporné a patrí to na lekárske fakulty a nie na verejnú výstavu.
Odoslané 5.10.2012 12:33 ako reakcia na Otvarac Konzerv.
ad: Otvarac - suhlasim, mal by si dat normalne meno, alebo by ho mali zablokovat.

ale co as tyka toho ze vam to je odporne - to je vas subjektivny postoj a nie je to dovod na to oznacit tu vystavu za nemoralnu. Nikto vas tam nenuti ist.
Odoslané 5.10.2012 12:41 ako reakcia na Nicole Kavuláková.
Nedali by sa, nabudúce, tie "nelogickosti a absurdnosti" písať po jednom? Takto sa možno nikomu nechce ísť do diskusie, lebo o chvíľku stratí prehľadnosť...
- K tomu, že ľudské telo si zaslúži úctu". To o vystavovaní nie je podľa logiky. A ak áno, tak toto je ozaj výnimka, lebo ide o mŕtve telo skutočného človeka, jedného z nás, v ktorom by sme sa, skrátka, nemali "rýpať" týmto spôsobom.
- Pomalšie, prosím, s tou "negramotnosťou". Dajú sa vyrobiť aj takéto exponáty. Ja som ich videl. Nie je to taká atrakcia, s tým súhlasím... Morbídnosť priťahuje viac, žiaľ.
To, že je tam zakázané fotiť, ma nijako nepresviedča. (Z akého dôvodu? Vari z ohľadu na tie telá? To silno pochybujem.)
Možno, že tá výstava vzdáva hold ľudskému telu a jeho dokonalosti... Ibaže účel nesvätí prostriedky.
Myšlienka o tom, že "ľudské telo nemôže byť zdrojom zisku" je trochu nepresná. Autorovi išlo asi o to, že na mŕtvom ľudskom tele by sa nemalo zarábať... napr. tým, že ho nejako rozpitváme a ukazujeme verejnosti, ako vyzerá zvnútra.
Apropo, egyptské múmie. Obdivujeme na nich nie tie telá ako také, ale históriu. Výnimky pripúšťam, v tom prípade je to tiež na pováženie.
O tej dôstojnosti a nedôstojnosti som už písal hore. O nejakých dohadoch ohľadom dobrovoľnosti možno diskutovať, ale to nie je pre samotnú vec podstatné. Vzdelávací charakter výstavy je tiež o tom, či účel svätí prostriedky.
A nepotrebujem byť na výstave, aby som si urobil názor. (Tak ako nepotrebujem drogovať, aby som si urobil názor na drogy.)
Odoslané 5.10.2012 12:46 ako reakcia na Palo Marton.
Tu myslíme najmä o škodlivosti predmetnej výstavy ľudských tiel pre nedospelých jedincov. Pýtam sa, mali ste zo sebou aj deti, ako psychicky na túto skutočnosť reagovali - dobre to znášali. Sú zaznamenané prípady už z tejto výstavy o veľmi negatívnom vplyve na určité deti. Spali potom dobre, nemali následne zvláštne chovanie. Prosím odpovedzte mi na toto.
Odoslané 5.10.2012 12:53 ako reakcia na Palo Marton.
Možno aj tie bilbordy niekomu vadia. Dôležité však je, že ich tam nedal zavesiť Diecézny katechetický úrad BB, zatiaľ čo túto fotku áno.
Odoslané 5.10.2012 12:53 ako reakcia na Miloslav Peniaštek.
Chýba mi váš triezvy názor na "Otvárač konzerv", ktorá Farnosť by takéto niečo schválila?
Odoslané 5.10.2012 12:57 ako reakcia na Stanislav Košč.
Ja nemam pocit, ze by tento clanok bol vyhradne o tom, ako na danu vystavu reaguju deti.
Odoslané 5.10.2012 12:59 ako reakcia na Miloslav Peniaštek.
Dobry den,

Nedalo mi a musim reagovat... vystavovanie zosnuleho Jana Pavla II je v poriadku? alebo inych svetcov? a tato vystava nie? Bol som sa osobne pozriet a velmi sa mi pacila. Nemam absolutne ziaden problem takto vystavovat aj svoje telo po smrti.

"Výnimky pripúšťam, v tom prípade je to tiež na pováženie" velmi dobra veta, mna by zaujimalo, kto ste? aka autorita ze dokazete rozhodovat o tom co je v poriadku a co nie je. Preco by ste chceli toto pravo zobrat prave mne? Pokial si v RKC rozhodnete ze tato vystava je moralne/eticka zla, a date svojim clenom tuto informaciu tak ja s tym nemam absolutne ziaden problem, ale pokial zacnete 'spammovat' patricne urady a dokonca zabranite ostatnym ludom (to znamena mimo RKC) vidiet tuto exhibiciu tak sa podla mna spravate amoralne.

ad fotografia, podla pravidiel porusuje dusevne vlastnictvo (ak nie, tak sa ospravdlnujem) a mala by byt zmazana.
Odoslané 5.10.2012 13:05 ako reakcia na Stanislav Košč.
Ukazujem 1 - 20 z 84 výsledkov.
z 5